wtorek, 18 sierpnia 2009

Kia Ora. Zimowe wakacje w Nowej Zelandii.

Panująca od jakiegoś czasu na blogu cisza spowodowana była paroma zmianami, które zaszły w naszym życiu. Teraz pokrótce spróbuje się wytłumaczyć z owej ciszy. Po pierwsze, parę miesięcy temu przeprowadzaliśmy się, a jak wszyscy wiecie to czas niezwykle męczący, pakowanie pudeł, przenoszenie, sprzątanie, przełączanie wszelkich mediów - kosztowało nas to sporo czasu i energii. Teraz już zupełnie zadomowieni w nowym domku zupełnie nie pamiętamy tamtej ciężkiej pracy.

Po drugie jak wiecie Lukas latał w tę i z powrotem z Brissie do Sydney, co nie ułatwiało nam organizowania wielu wypadów weekendowych, a cały nasz wolny czas poświęcaliśmy sobie :)

Nie będę się wykręcać pracą, bo pracujemy wszyscy, ale pewnie pracowanie w weekendy również nie pomaga w pisaniu bloga.

No i w reszcie po ostatnie, a i najważniejsze. Przez ostatnich kilka miesięcy moje życie zostało postawione trochę do góry nogami. Jeśli nie pracowałam to prawdopodobnie jadłam lub spałam. A wszystko to za sprawą małego człowieka, który mieszka sobie w moim brzuszku już jakiś czas, a którego przyjdzie nam przywitać na świecie na początku lutego 2010.

Z powodów wyżej wymienionych nastała cisza. Jednakże w owej ciszy już jakieś parę miesięcy temu zaczęliśmy planować nasze zimowe wakacje. W końcu jak długo można żyć w tropikach, zachciało nam się zobaczyć prawdziwą zimę, taką ze śniegiem, mrozkiem i nartami. I tak nie wiele myśląc zarezerwowaliśmy bilety do Nowej Zelandii, kraju, który, od kiedy tu jesteśmy chcieliśmy odwiedzić.

Nowa Zelandia to 3 wyspy, 2 duże, o których wiedzą wszyscy i malutka położona już bardzo na południu Steward Island. My zdecydowaliśmy się spędzić nasze 2 tygodniowe wakacje na południowej wyspie, znanej głównie z całej masy ekstremalnych rzeczy, które można tam robić, od skoków na bungy, przez spływy rwącymi rzekami aż po skoki z helikoptera z przypiętymi do stóp nartami. Nasz plan był odrobinę mniej ekstremalny, a spowodowane było to również panującą w Nowej Zelandii zimą, kiedy to część atrakcji jest niedostępna, ale w zamian za to szczyty gór pokryte są śniegiem, dając niesamowite możliwości miłośnikom białego szaleństwa. W planach mięliśmy wiec kilka dni na nartach a w pozostałym czasie zobaczenie największej ilości okolicznych atrakcji, jaką to będzie możliwe. Jednak, jak to w życiu, nie wolno za dużo planować :) pojawienie się drugiej kreski na teście ciążowym zmieniło odrobinę nasze zamiary. Ograniczyliśmy ilość narciarskich dni do 4, dzięki czemu mięliśmy więcej czasu na podziwianie pozostałych rejonów wsypy.

Nasze spotkanie w Nową Zelandią rozpoczęliśmy w Christchurch. Ku naszemu zaskoczeniu okazało się, że zima nie taka tam straszna jak nam się wydawało. Pierwszego dnia w Christchurch przyświecało nam śliczne słoneczko, temperatura dochodziła pewnie do jakiś 13-15 stopni, aż chciało się spacerować, zwiedzać i robić masę zdjęć. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przejażdżki starodawnym tramwajem, dzięki czemu udało nam się zobaczyć w dość krótkim czasie wszelkie ważniejsze części miasta. Miasto leży nad rzeka Avon, i ma cala masę uroczych zakątków. Począwszy od centralnie położnego Cathedral Square tramwaj przewiózł nas przez szlak zabytkowych budynków.

Po tej krótkiej wycieczce po mieście, postanowiliśmy sprawdzić jak Christchurch prezentuje się z góry. Na okoliczny wulkan, z którego roztaczają się niesamowite widoki na miasto i okolice, można dostać się kolejka linową. Przyznam , że spędziliśmy tam trochę czasu, bo jak tu nie zrobić całej masy zdjęć, kiedy krajobraz dookoła zapiera dech w piersiach.Kiedy dotarliśmy z powrotem do miasta zrobiliśmy sobie spacer po okolicy , podziwiając tutejsza architekturę i powoli zakochując się w tym niesamowitym miejscu.Słoneczko powoli przygasało uznaliśmy wiec, że czas udać się odrobinę dalej już na 4 kołach. W poszukiwaniu pingwinów udaliśmy się półwysep Banks. A że udało nam się zabłądzić tylko kilka razy, pingwinów nie znaleźliśmy, za to roztaczające się widoki podobały się nam bardzo. Lukas znalazł już nawet parę miejsc gdzie moglibyśmy zamieszkać.Późnym wieczorem dotarliśmy z powrotem do Christchurch , jeszcze tylko krótka sesja zdjęciową z niesamowicie oświetloną katedra i czas zmykać, temperatura nocą spada do jakieś 2-3 stopni, wiec nie ma co za długo spacerować. Choć przyznam że po 2 .5 roku w tropikach przyjemnie było poczuć taki świeży, mroźny zapach.Kolejny dzień miał się stać pierwszym dniem z wielu, w którym nasze szczeki z wrażenia będą opuszczone bardzo nisko. Nowa Zelandia to kraj, w którym ciężko nie wzdychać z wrażenia na każdym niemalże kroku. To jedno z najpiękniejszych miejsc na Ziemi, w jakich przyszło nam być.

4 komentarze:

kreatywna Ania pisze...

Oooo to gratulacje. Cisza też wytłumaczona.
Zwykle tylko czytywałam Waszego bloga, czyli można powiedzieć działałam z ukrycia :P ale teraz taka okazja, że warto się "odsłonić" :D Wszystkiego co najlepsze dla Was i Waszego rosnącego Pączuszka :)
Pozdrawiam z zakamarków Warszawy
AS

Ania Kropelka pisze...

Hejka! Z niecierpliwością czekałam na wieści z Nowej Zelandii! Troszkę tylko nie pasuje mi słowo zima i 2-3 stopnie do wizji tychże Wysp w moje głowie. Mam wrażenie, ze tam to zawsze jest lato! :) Tal czy siak swoją opowieścią jeszcze bardziej zachęciliście mnie na dodanie Nowej Zelandii do celów podróżnych numer jeden! Gratuluję nowego człowieczka! I proszę go ode mnie poprzez brzuchol pozdrowić :) Gorące uściski ze słonecznego Dublina. Kropla

Moniś pisze...

dziekujemy goraco za gratulacje ! dzidzia juz pozdrowiona :)
a Nowa Zelandia to kraj ktory z pewnoscia warto zobaczyc.
pozdrawiam

labradorianin pisze...

gratuluje! powodzenia